5 stycznia 2019

Fragment rękopisu zawierający genealogię ks. kanonika Wawrzyńca Daćboga Żmijewskiego [BJ w Krakowie rkp. 6402 IV; domena publiczna]
Fragment rękopisu zawierający genealogię ks. kanonika Wawrzyńca Daćboga Żmijewskiego [BJ w Krakowie rkp. 6402 IV; domena publiczna]

W zasobach archiwalnych Biblioteki Jagielońskiej w Krakowie odnajduję rękopis dotyczący „Instalacji ks. Wawrzyńca Żmijewskiego na kanonika katedralnego w Płocku w 1753 roku”. To postać dość dobrze nam znana, o której pisałem już serwisie. Wawrzyniec (*1709 Dybła +1762 Chełmża) był synem Józefa Żmijewskiego h. Bolesta* [niesłusznie m. in. w tym dokumencie utożsamiany z Jastrzębcem] i Anny Szczuki h. Grabie - dziedziców dóbr Dybła w ziemi wiskiej. W 1752 roku objął prepozyturę katedralną po Pawle Szczuce. W 1753 roku oficjalnie dokonano instalacji ks. Wawrzyńca Żmijewskiego na kanonika katedralnego w Płocku. Prezentowany dokument jest szczególnie ważny, ponieważ bardzo dokładnie przedstawia genealogię ks. Wawrzyńca wraz z przynależnością herbową jego przodków:

1. Andrzej Żmijewski h. Bolesta* [Jastrzębiec] dziedzic dóbr Dybła i Słucz.

1.1. Jan Żmijewski h. Bolesta* [Jastrzębiec] x Barbara Rudzka h. Prawdzic (c. Sebastiana)

1.1.1. Józef Żmijewski h. Bolesta* [Jastrzębiec] x Anna Szczuka h. Grabie (c. Macieja x Marianny Dzielnickiej h. Działosza)

1.1.1.1. Wawrzyniec Daćbóg Żmijewski h. Bolesta* [Jastrzębiec].

Oczywiście pierwotnym herbem Żmijewskich [przeniesionym w XV w. ze Żmijewa w ziemi zawkrzeńskiej] był Bolesta, a w prezentowanym dokumencie wymieniany jest Jastrzębiec. Tak jak już wyżej napisałem, pomiędzy Bolestą, a Jastrzębcem często stawiano znak „=” i to wizerunek Jastrzębca zdobi epitafium ks. kanonika Wawrzyńca Daćboga Żmijewskiego w katedrze chełmżyńskiej. Jako ciekawostkę dodam, że podczas masowych legitymacji szlacheckich w XIX wieku, potomkowie dziedziców dóbr Dybła zostali wylegitymowani z h. Ślepowron (sic!).

Ps. Dziękuję Panu Adamowi Markiewiczowi za pomoc w dotarciu do prezentowanego dokumentu.

19 stycznia 2019

Fragment PGW 63, k. 309, AGAD w Warszawie
Fragment PGW 63, k. 309, AGAD w Warszawie

Przeglądając ogromny zbiór Ksiąg Płockich Grodzkich Wieczystych - pod 1576 rokiem, natrafiłem na dwa ciekawe wpisy. Według wstępnej analizy tekstu [dokonanej przez Pana Adama A. Pszczółkowskiego], dotyczą one sprawy o pobicie Tomasza Żmijewskiego de Żmijewo i jego sługi przez Marcina Rokitnickigo de Rokitnica (s. Waleriana) w ziemi dobrzyńskiej. Napad musiał być gwałtowny skoro Rokitnicki nie zawahał się użyć bombardy! Tomasz wedle zapisów pochodził z Prus, czyli jest wielce prawdopodobne, że to dziedzic ze Żmijewka koło Brodnicy, które w tym czasie było właśnie w rękach Żmijewskich?! Tu rodzi się pytanie - dlaczego zatem ta sprawa trafiła do ksiąg płockich? Być może też nie można wykluczyć tego, że Tomasz pochodził ze Żmijewa w ziemi zawkrzeńskiej, a w Prusach sprawował jedynie urząd, który doprowadził w konsekwencji do ostrego zatargu z Rokitnickim. Z całą pewnością teksty te wymagają szczegółowego tłumaczenia i opracowania, bo zawarta w nich historia jest nader ciekawa!

3 lutego 2019

Fragment protokołu z wizytacji Kościoła w Żmijewie z 1843 roku, AD w Płocku
Fragment protokołu z wizytacji Kościoła w Żmijewie z 1843 roku, AD w Płocku

Najstarsze metrykalne zapisy dot. naszych przodków z terenu parafii żmijewskiej odnajdziemy dzisiaj w Archiwum Diecezjalnym w Płocku [„Sumariusze z lat 1749-1808” dostępne są także w Archiwum Państwowym w Warszawie Oddział w Mławie]. Sięgają one II połowy XVIII wieku. Zatem dzisiaj z ogromną atencją można jedynie popatrzeć na powyżej prezentowany zapis z wizytacji Kościoła w Żmijewie w 1843 roku, gdzie jest mowa o posiadaniu zachowanych [chociaż już wtedy niekompletnych] ksiąg metrykalnych od 1616 roku! W jaki znakomity sposób mogłyby one dzisiaj pozwolić na odtworzenie genealogii naszego rodu od początków XVII wieku! Niestety, powyższy zapis powstał ponad 170 lat temu i nie zachowały się niestety te najstarsze zapisy w księgach kościelnych. Bezpowrotnie straciliśmy  blisko 150 lat udokumentowanych, najpewniejszych źródeł jakimi są księgi kościelne zawierające informacje o narodzinach, małżeństwach i zgonach. Lekko licząc  straty te dotyczą około 5 pokoleń naszych przodków! Zapewne, wpływ na to miał także sposób przechowywania ksiąg w drewnianym ówcześnie kościele [ostatnia drewniana świątynia stanęła w Żmijewie z początkiem XVIII wieku i służyła wiernym blisko 160 lat] oraz dramatyczne wydarzenia,  jakie towarzyszyły przemarszowi przez Żmijewo wojsk francuskich w 1807 roku, czy pożar z 1863 roku, który strawił świątynię. Jednak pomimo tych tragicznych doświadczeń- opaczność  czuwała nad potomnymi  i część kościelnego księgozbioru zachowała się po dzień dzisiejszy, ku uciesze rodzinnych genealogów! Obecnie, w badaniach genealogicznych dotyczących okresu od końca XIV wieku [pierwsze pisane wzmianki o dziedzicach Żmijewa] po I połowę XVIII wieku musimy posiłkować się poza metrykalnymi źródłami – jak to wspaniale, że chociaż w części zachowały się do naszych czasów!

Archiwum Diecezjalne w Płocku pozostające w remoncie, sierpień 2018 [fot. Autor]
Archiwum Diecezjalne w Płocku pozostające w remoncie, sierpień 2018 [fot. Autor]

9 lutego 2019

Fragmenty z księgi Płockiej Grodzkiej Wieczystej 65 z 1577 roku, AGAD w Warszawie
Fragmenty z księgi Płockiej Grodzkiej Wieczystej 65 z 1577 roku, AGAD w Warszawie

W ubiegłym tygodniu odnalazłem w księgach Płockich Grodzkich Wieczystych niezmiernie ważny dla Żmijewskich wpis z 1577 roku, który potwierdza przynależność dziedziców ze Żmijewa na Zawkrzu do BOLEŚCICÓW! Poniżej prezentuję tłumaczenie - jakiego dokonał Pan Adam A. Pszczółkowski:

"PłGW, sygn.65, k.268v-269 - Zaświadczenie szlachectwa wystawione pod pieczęcią Stanisława Kryskiego a Drobnin, wojewody mazowieckiego, starosty płockiego dla Walentego Olszewskiego, syna +Macieja, rodem z Olszewa-Stęcli z pow. mławskiego, ziemi zawkrzeńskiej, woj. płockiego, na potrzeby procesu w Toruniu pomiędzy Maciejem Nałęczem a Stanisławem Głuchowskim de Rzeczkowo (?) (wygląda na to, że Olszewski był sługą Głuchowskiego - AAP). Świadczą Józef Zagrobski de Zagroba Mała z pow. bielskiego i Jan Olszewski de Olszewo-Borzymy z pow. mławskiego, z linii ojczystej z herbu ZAGROBA, że ten Olszewski zrodzony z prawego małżeństwa, szlachcic, i że jego ojciec przeniósł się do Księstwa Pruskiego do wsi Cichoradz. Dalej Ambroży Chrostowski de Chrostowo Wielkie z pow. przasnyskiego i Stanisław Olszewski de Olszewo-Stęcle z pow. mławskiego, z linii macierzystej z herbu LUBICZE. Matka była +Małgorzata Chrostowska, córka +Pawła z herbu Lubiczów, prawa żona +Macieja Olszewskiego, osiadłego w Cichoradzu. Także Szymon Żmijewski de Żmijewo Kościelne w pow. mławskim z herbu BOLIEŚCZICZY, z linii babki ojczystej, niemniej Wojciech Młodyński de Młodynino-Babanki z pow. mławskiego, z herbu LUBICZE z linii babki macierzystej...".

Powstanie niniejszego wpisu „zawdzięczamy” Maciejowi Nałęczowi, który "naganił szlachectwo" Walentego Olszewskiego- będącego świadkiem w tej sprawie.

Dodatkowo, dzięki współpracy Pana Adama A. Pszczółkowskiego i Pana dra Tomasza Jaszczołta udało się ustali [także na podstawie tej zapiski] kolory tarcz herbowych wraz z godłami poszczególnych rodów!: Olszewscy herbu Zagroba, Chrostowscy herbu Lubicz, Żmijewscy herbu Boleścic, Młodyńscy herbu Lubicz (podkowa i dwa krzyże). Serdecznie dziękuję Panom za pomoc w odczytaniu tego zapisu z ksiąg Płockich Grodzkich Wieczystych.

23 marca 2019

Towarzystwo Rolnicze w Królestwie Polskim zostało utworzone ukazem cesarza Aleksandra II z 24 listopada 1857 roku. Jego prezesem był hrabia Andrzej Artur Zamoyski [zam. w Jadowie; powiat stanisławowski]. Powstało na fali liberalnych reform cara Aleksandra II, wywołanych przegraną przez Imperium Rosyjskie wojną krymską. Była to faktycznie pierwsza organizacja pozarządowa istniejąca w Królestwie Polskim, nie poddana kontroli władz carskich. Zajmowała się szeroko rozumianą polityką rolną; dbała o podniesienie rentowności polskiego rolnictwa, opowiadała się za stopniowym odchodzeniem od pańszczyzny. Postulowała oświatę chłopów. Towarzystwo Rolnicze istniało do 6 kwietnia 1861 roku, kiedy to zostało rozwiązane przez Aleksandra Wielopolskiego. 8 kwietnia 1861 roku, w wyniku ostrzelania przez Rosjan uczestników demonstracji przeciw rozwiązaniu Towarzystwa Rolniczego na Placu Zamkowym w Warszawie, zginęło ponad 100 osób, a ok. 200 zostało rannych [Wikipedia]. Opublikowana po jego rozwiązaniu „Lista członków Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskiem w roku 1861” przynosi nam informacje o naszych rodowcach:

  • X. Józef Żmijewski pleban ze Złakowa – reprezentujący Okręg Łowicki- Powiatu Łowickiego
  • X. Feliks [Józef] Żmijewski pleban z Ostrowąsa – reprezentujący Okręg Radziejowski – Powiatu Wocławskiego
  • Feliks Żmijewski – dziedzic dóbr Dybła reprezentujący Okręg Biebrzański – Powiatu Augustowskiego

Najwięcej dzisiaj wiemy o Feliksie Żmijewskim z Dybła, którego już opisywałem w serwisie [Kalendarium 4 marca 2017]. Feliks, będąc zarazem członkiem Towarzystwa Rolniczego, zasiadał także w lokalnych władzach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Królestwie Polskim. Była to pierwsza polska instytucja bankowa, stowarzyszenie właścicieli ziemskich Królestwa Polskiego z siedzibą w Warszawie, a założone w 1825 z inicjatywy Franciszka Ksawerego Druckiego- Lubeckiego. Celem działalności Towarzystwa było udzielanie kredytów długoterminowych. Wspierało ono polskich właścicieli ziemskich [Wikipedia]. Pozostałe dwie postacie postaram się niebawem opisać.

6 kwietnia 2019

Dzisiaj chcę zaprezentować dwa krótkie fragmenty pochodzące z gazet z lat dwudziestych XX wieku, które wymieniają Żmijewskich z majątku Śliz. Jest to swoiste nawiązanie do postaci wyżej opisanego Feliksa Żmijewskiego, który był stryjem wzmiankowanego poniżej Teodora.

Kurier Warszawski Nr 87 z 1921 roku
Kurier Warszawski Nr 87 z 1921 roku

Pierwszy fragment, to nekrolog, który ukazał się po śmierci Teodora Żmijewskiego (*1845 +1921). Jego treść stanowi potwierdzenie udziału Teodora w Powstaniu Styczniowym w 1863 roku, a także określa miejsce pochówku [RŻ: Cmentarz Parafialny w Górznie].  Kolejny fragment przywołuje nam Edwarda Żmijewskiego (*1882 +1949), który tak jak i jego ojciec Teodor- kultywuje patriotyczne tradycje swoich przodków.

Polska Zbrojna Nr 285 z 1928 roku
Polska Zbrojna Nr 285 z 1928 roku

27 kwietnia 2019

Ukazało się opracowanie Pani Elżbiety Sęczys „Szlachta guberni augustowskiej, lubelskiej i radomskiej wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836–1861”, które jest międzyarchiwalną i międzyzespołową pomocą naukową do akt gubernialnych deputacji szlacheckich i gubernialnych marszałków szlachty przechowywanych w archiwach państwowych w Białymstoku, Lublinie i Kielcach. Uwzględnia bowiem występujące między nimi powiązania merytoryczne, a także dla jasności wpisu nawiązuje do wydanej staraniem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w 2000 r. publikacji Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836–18611 opracowanej dla akt genealogicznych przechowywanych w zasobie Oddziału II Archiwum Głównego Akt Dawnych. Odnajdujemy tu następujących członków Rodu Żmijewskich:

1. Przy wywodzie MALECZYŃSKI h. Jastrzębiec:  Od Franciszka, który w r. 1770 sprzedał Adamowi Żmijewskiemu odziedziczoną po ojcu Janie wś Łuchcze (pow. łucki); [s.270]

2. Przy wywodzie SZCZEPAŃSKI h. Dołęga: Gracjan Józef (2im) * 5 XI 1844 i Ryszard Julian (2im) * 13 II 1843 (s-owie Maurycego i Anny Żmijewskiej) leg. 1855. Zapisani do Ks. Szl. Gub. Lub. p. 93–94; [s.429]

3. Przy wywodzie SZYMANOWSKI Korwin h. Ślepowron: Stanisław (s. Kazimierza i Marianny Żmijewskiej). Zapisany w r. 1842 do Ks. Szl. Gub. Aug. p. 145; [s.434]

4. Przy wywodzie ŻMIJEWSKI h. Szreniawa: Od Pawła, którego pradziad Stanisław z ojcem Jerzym nabył w r. 1608 od Jana Rakowskiego wś Dybło – prawnuk Wojciech (s. Jana) leg. 1841. Zapisany do Ks. Szl. Gub. Lub. oddz. Podl. p. 21, skąd w r. 1853 wykreślony i przeniesiony do Ks. Szl. Gub. Płoc. Inni potomkowie Stanisława wyleg. z h. Ślepowron; [s.519]

5. Przy wywodzie ŻMIJEWSKI h. Ślepowron: Od Wojciecha, komornika ziemi wiskiej, dz. wś Dybło w r. 1783 – prawnuki Antoni

Michał (2im) * 20 I 1829 leg. 1854 oraz Karol Adam (2im) * 9 II 1836 i Michał * 21 IX 1842 (s-owie Michała i Antoniny Słowikowskiej) leg. 1852. Zapisani do Ks. Szl. Gub. Lub.; [s. 519].

12 maja 2019

Drobna ciekawostka dotycząca parafii w Żmijewie. Otóż na przełomie 1829/1830 roku pojawiła się szansa na powiększenie jej terytorium, kosztem sąsiedniej parafii w Stupsku. Problem parafii stupskiej wypłynął za sprawą kolatora tego kościoła - Daniela Tytusa Lasockiego h. Dołęga (*1785 +1875), a u podstaw którego leżały fundusze przeznaczane na utrzymanie kościoła. Prezentowany fragment jest potwierdzeniem jak bliskie było już przejęcie parafii w Stupsku pod skrzydła proboszcza w Żmijewie, gdzie posługę w tamtym czasie pełnił X. Bernard Załuski (*1762 +1834) - sprawujący zarazem godność Dziekana Mławskiego.

Fragment mapy Diecezji Płockiej z XIX wieku
Fragment mapy Diecezji Płockiej z XIX wieku

Czerwiec 2019

13 czerwca 2019

Dziennik Urzędowy Guberni Płockiej z 1840 roku przynosi nam treść obwieszczenia z listopada 1839 roku Wydziału dóbr i lasów Rządowych Sekcji Sekwestru i konfiskat, w którym Komisja Rządowa Przychodów Skarbu podaje do powszechnej wiadomości, iż wyrokiem Sądu Wojennego przez JO. Głównie Dowodzącego Czynną Armią Generała Feldmarszałka Xięcia Warszawskiego Hrabi Paskiewicza Erywańskiego  … następujące osoby za zawiązanie w Królestwie tajnego towarzystwa w złych celach, pod nazwą „Sprzymierzenie Narodu Polskiego” na karę konfiskaty majątku wskazane zostały … Pod pozycją nr 8 tego zestawienia odnajduję Eugeniusza Józefa Faustyna Żmijewskiego - syna Feliksa i Karoliny z Broniewskich, urodził się w 1816 roku w Pułtusku. Z zawodu urzędnik, agronom i literat. Skazany na zesłanie przybywał na Syberii w latach 1839- 1856. Po powrocie do Królestwa Polskiego zamieszkuje w Warszawie i tam żeni się w 1859 roku z panną Zuzanną Grabińską – córką zmarłego profesora Uniwersytetu Królewsko- Warszawskiego. W 1860 roku Eugeniusz Żmijewski otrzymuje potwierdzenie szlachectwa z herbem Szreniawa – jako pochodzący w ósmym pokoleniu od Marcina Żmijewskiego dziedzica dóbr Pienice w 1679 roku. Umiera w Warszawie w 1885 roku. Bardzo skrótowo przedstawiłem dzieje Eugeniusza, z całą pewnością jego postać i losy powinny doczekać się szczegółowego opracowania.

6 lipca 2019

Fragment dokumentu dot. przebiegu obrad Sejmiku w Przasnyszu [AP w Warszawie o/Pułtusk]
Fragment dokumentu dot. przebiegu obrad Sejmiku w Przasnyszu [AP w Warszawie o/Pułtusk]

Księstwo Warszawskie (1807- 1815) zostało utworzone przez Cesarza Francuzów Napoleona I oraz Cesarza Rosji Aleksandra I w 1807 roku na mocy traktatu pokojowego, jakie Cesarstwo Francuskie podpisało 7 i 9 lipca 1807 w Tylży z Imperium Rosyjskim i Królestwem Prus. Składało się z ziem drugiego i trzeciego zaboru pruskiego [w tym z części Mazowsza znajdującej się od 1795 roku pod pruskim zarządem]. Stolicą państwa została Warszawa. Księstwo Warszawskie było państwem ściśle powiązanym z Francją. Administracyjnie dzieliło się na Departamenty. Północne Mazowsze weszło w skład departamentu płockiego, na czele którego stał prefekt. Departament dzielił się na powiaty i gminy miejskie oraz wiejskie. W Księstwie Warszawskim działał dwuizbowy Sejm. Do izby niższej wchodzili m.in., zgodnie z postanowieniami konstytucji Księstwa, posłowie mianowani przez sejmiki, tj. zgromadzenia szlachty każdego powiatu. 10 lutego 1809 roku, taki Sejmik odbył się w Przasnyszu. Jego Marszałkiem był Ur. Antoni Narzymski z Bogatego. Otrzymał nominację w grudniu 1808 roku z rąk Fryderyka Augusta I Wettyna z Bożej Łaski Króla Saskiego Księcia Warszawskiego. Sejmik wybierał reprezentanta na Sejm oraz kandydatów do Rad Departamentowych, Powiatowych, a także Sędziów Pokoju. Przasnyskiemu Sejmikowi przewodniczył Marszałek Zastępca Maciej Narzymski. W trakcie obrad od zebranych została przyjęta przysięga, która oznaczała, że „… każdy podpisem swoim zezna to co jest w sercu każdego Polaka, iż z serca oddaje hołd Królowi od dawna przez nas powołanem, z serca wykonywa przysięgę wierności Wnukowi Najjaśniejszych Królów, za których tak szczęśliwi byliśmy …”. Stawili się na Sejmiku także Żmijewscy w osobach:

  • Jakuba Żmijewskiego [parafia Krzynowłoga Mała]
  • Józefa i Bartłomieja Żmijewskich [parafia Dzierzgowo]
  • Jana Żmijewskiego [parafia Łysakowo]
  • Pawła Żmijewskiego [parafia Sulerzyż]
  • Macieja Żmijewskiego [parafia Ciechanów]
  • Franciszka Żmijewskiego [parafia Sońsk]
Fragment dokumentu dot. przebiegu obrad Sejmiku w Przasnyszu [AP w Warszawie o/Pułtusk]
Fragment dokumentu dot. przebiegu obrad Sejmiku w Przasnyszu [AP w Warszawie o/Pułtusk]

14 lipca 2019

Powracam do wyżej zamieszczonego wpisu dot. Eugeniusza Żmijewskiego. Otóż, jak podaje Stanisław Łozna na łamach "Miesięcznika Heraldycznego" nr 11 w listopadzie 1932 roku, ojciec Eugeniusza - Feliks Żmijewski, to Kawaler Orderu Świętego Stanisława! Był to historyczny polski order nadawany w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w Księstwie Warszawskim i w Królestwie Polskim. Od 1831 roku istniał jako odznaczenie rosyjskie. Po utworzeniu Królestwa Polskiego już 1 grudnia 1815 r. order został wprowadzony ponownie jako Order Polski Świętego Stanisława. Wielkimi mistrzami byli odtąd carowie rosyjscy z dynastii Romanowów, noszący też tytuł Króla Polski (Aleksander I i Mikołaj I). Order podzielono podobnie jak rosyjskie Order Świętego Jerzego i Order Świętej Anny, na cztery klasy, a awans do wyższej klasy był zastrzeżony dla posiadaczy klasy niższej.
Feliks Żmijewski otrzymał order Klasy III [komandoria na szyi bez gwiazdy na piersi] - 13 kwietnia 1824 roku i był jednym z 666 kawalerów odznaczonych [Klasa III] w Królestwie Polskim. Zapewne doprowadziły do tego piastowane przez niego urzędy: w latach 1821–1830: Asesor ekonomiczny w Wydziale Dóbr i Lasów Komisji Wojewódzkiej Płockiej, 1821–1822: Naczelnik Sekcji Ekonomicznej Wydziału Skarbowego Komisji Wojewódzkiej Płockiej, 1823: Komisarz zasiadający w Wydziale Administracji i Oświecenia Publicznego Komisji Wojewódzkiej Augustowskiej. Z całą pewnością otrzymane przez ojca odznaczenie było swoistą przepustką dla Eugeniusza do "sprawnego przeprowadzenia wywodu szlachectwa" przed Heroldią KP. Nie znam dokładnej daty śmierci Feliksa Żmijewskiego, ale z całą pewnością umiera przed 1845 rokiem.

3 sierpnia 2019

Okładka książki Ryszarda Zielińskiego "Karmazyny i sitarze"
Okładka książki Ryszarda Zielińskiego "Karmazyny i sitarze"

Chciałbym polecić lekturę książki Ryszarda Zielińskiego „Karmazyny i sitarze” z 1977 roku. Autor przedstawia w ciekawy sposób, budując narrację w oparciu o licznie zgromadzony materiał źródłowy, losy Grzegorza Zielińskiego h. Świnka z Zielonej w ziemi zawkrzeńskiej. Główny bohater to syn Feliksa Zielińskiego – podsędka ziemskiego płockiego, sędziego ziemskiego płockiego i Doroty z Kryskich. Opowieść o Grzegorzu (*1535 +1599) rozpoczyna się w 1555 roku i opowiada o jego karierze w ówczesnej Rzeczypospolitej. W latach 1561-76 był sędzią ziemskim płockim, 1576-82 piastował urząd kasztelana płockiego, a następnie w latach 1582-99 był wojewodą płockim. Ponadto, w latach 1576-90 był starostą zakroczymskim, a w latach 1576-99 tentariuszem (starostą niegrodowym) mławskim. W 1563 roku jego żoną zostaje Ewa Mdzewska. Choć autor w książce nie wymienia ani Żmijewa, czy Żmijewskich to sporo miejsca poświęca w niej pobliskim miejscowościom oraz samemu Zawkrzu. Można śmiało powiedzieć, że jest to lektura obowiązkowa dla osób pragnących zapoznać się z uwarunkowaniami społecznymi i politycznymi, czy powiązaniami rodzinnymi panującymi na tym skrawku Mazowsza w II połowie XVI wieku. Jak już wspomniałem autor nie wymienia w książce dziedziców ze Żmijewa, ale już teraz zwracam Waszą uwagę na fragment dotyczący wypadków do jakich doszło w 1574 roku - podczas roków w Szreńsku [Srzeńsku] na tamtejszym zamku: „… Roki szreńskie należały do zawkrzeńskiej jurysdykcji, nie płockiej … roki naznaczymy nie zwyczajnie, pod gołym niebem, tylko na zamku szreńskim … niech tam kto spróbuje zakłócić powagę sądu!...”. Dzisiaj powiem tylko, że Żmijewskich nie mogło tam zabraknąć… !

28 sierpnia 2019

Archiwum Państwowe w Suwałkach Oddział w Ełku
Archiwum Państwowe w Suwałkach Oddział w Ełku

Kolejne archiwum na mapie poszukiwań i odtwarzania rodowej historii. Tym razem padł wybór na Archiwum Państwowe w Suwałkach Oddział w Ełku. Przechowywane są tu dokumenty dotyczące Żmijewskich zamieszkałych w ziemi wiskiej (m.in. dziedzice dóbr Dybła, Danówko). Dokumenty do których dotarłem, to:

  • akty notarialnych pisarzy aktowych Józefa Makowskiego i Wawrzyńca Wądołowskiego z lat 1807- 1829
  • akta dotyczące dóbr Dybła z lat 1885-1866
  • skorowidz do Repertorium R. Jelnickiego z 1911 roku
  • dokumentacja scalania gruntów wsi Dybła z lat 1933-1937

Serdecznie dziękuję pracownikom ełckiego archiwum za okazaną pomoc w poszukiwaniu informacji o Żmijewskich.

Akty notarialnych pisarzy aktowych
Akty notarialnych pisarzy aktowych

14 września 2019

Tablica nagrobna na Cmentarzu Parafialnym w Grajewie
Tablica nagrobna na Cmentarzu Parafialnym w Grajewie

Na Cmentarzu Parafialnym w Grajewie odnalazłem grób Adelajdy z Dzimińskich Żmijewskiej (+1874), żony Feliksa Żmijewskiego dziedzica dóbr Dybła. To właśnie oni pozostawili po sobie wspaniałą pamiątkę – kaplicę, która zachowała się do dnia dzisiejszego w Dyble. Pisałem o tym w ubiegłym roku. Wraz z Adelą [Adelajdą] spoczywa w mogile [prawdopodobnie] jej matka Maria z Pękalskich Dzimińska (+1872). Nagrobek został odrestaurowany na przełomie 2012/2013 roku, dzięki pięknej inicjatywie Społecznego Komitetu Renowacji Grajewskiego Cmentarza Parafialnego.

19 października 2019

Fragment rejestru pogłównego z parafii żmijewskiej z 1674 roku, AGAD w Warszawie
Fragment rejestru pogłównego z parafii żmijewskiej z 1674 roku, AGAD w Warszawie

Tak, jak już wyżej pisałem (3 luty br.), gdy brakuje dokumentów metrykalnych musimy sięgnąć do innych źródeł, które mogą przynieść nam imiona naszych przodków. Dla parafii żmijewskiej w drugiej połowie XVII wieku doskonałym tego przykładem mogą być rejestry podatkowe (rejestry pogłównego) przechowywane w Archiwum Głównych Akt Dawnych w Warszawie. Poniżej zamieszczam przygotowane przeze mnie zestawienie dotyczące Żmijewskich z lat 1662-1677. W tym miejscu chciałbym podziękować Robertowi Żmijewskiemu za pomoc w dotarciu do materiałów źródłowych.

Żmijewscy w rejestrach pogłównego z lat 1662- 1677
Zestawienia podatkowe_1662_1677.pdf
Adobe Acrobat Document 826.3 KB

27 października 2019

Dzięki uprzejmości Pana dra Leszka S. Zakrzewskiego - dotarła do mnie jego książka zatytułowana „Konfederacja Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej w 1764 roku”. To pozycja, która ukazała się w 2013 roku nakładem autora a traktuje, jak sam tytuł wskazuje, o zaprzysiężonym związku szlachty w okresie bezkrólewia. Treść książki oparta jest na odnalezionym Akcie, który zamieszczony został w zespole „Ciechanowskie grodzkie, relacje, oblaty” przechowywanym w AGAD w Warszawie. Konfederacja ciechanowska była następstwem sejmu konwokacyjnego (przedelekcyjnego), obradującego pod laską marszałka Adama Kazimierza księcia Czartoryskiego między 7 maja a 23 czerwca 1764 roku. Jak pisze autor - Konfederację ogłoszono na sejmiku relacyjnym w dniu 23 lipca 1764 roku w Ciechanowie. Treść dokumentu odwołuje się do zachowania wolności Narodu Polskiego, zachowania Wiary Świętej Katolickiej, Kleynotu Szlacheckiego i nabytych od Przodków Prerogatyw Wolnego Każdego Szlachcica Słowu… a także postanowienia, że Kandydatem na króla powinien być Polak rodowity z ojca i matki (tzw. Piast). Pośród blisko setki nazwisk szlachty ciechanowskiej, która podpisała ten Akt – odnajdujemy naszych rodowców: Jana Żmijewskiego, Macieja Żmijewskiego oraz Bartłomieja Żmijewskiego. Prawdopodobnie, między innymi - te same osoby w 1809 roku brały udział w Sejmiku w Przasnyszu, o których pisałem w tym miejscu [6 lipca 2019 r.].

Fragment "Aktu Konfederacji...", AGAD w Warszawie
Fragment "Aktu Konfederacji...", AGAD w Warszawie

16 listopada 2019

Fragment dokumentu z 1832 roku, a dot. Romualda Żmijewskiego i jego żony Małgorzaty z Pniewskich [AP w Warszawie o/Mława]
Fragment dokumentu z 1832 roku, a dot. Romualda Żmijewskiego i jego żony Małgorzaty z Pniewskich [AP w Warszawie o/Mława]

Napisała do mnie Pani Ewa z prośbą o informacje - o jej bliskich ze Żmijewa. Jej 3xprababcią była Ludwika Zuzanna Żmijewska - żona Franciszka Kocięckiego. Ludwika była córką Pawła Marcina Żmijewskiego urodzonego we wsi Żmijewo- Ponki, a wnuczką Romualda Żmijewskiego.

Niewiele wiem o Romualdzie Żmijewskim – analizując dostępne dokumenty można określić, że urodził się ok. 1789 roku. Niestety, brakuje w księgach kościelnych jego metryki. Powodem tego mogło być to, że przybył do wsi Żmijewo Pąki z innej parafii lub tu się rodził, a istniejąca luka w metrykach kościelnych mogła być spowodowana „niedbalstwem” miejscowego plebana, na którego notabene zgłaszano skargi [dot. X. Józef Ciecierski] ? W 1816 roku w Ciechanowie żoną Romualda Żmijewskiego została Małgorzata Pniewska ze wsi Ropele.

W kolejnych latach odnajduję Romualda przy transakcji ziemią, która miała miejsce w 1823 roku. Wtedy to, Paweł Zembrzuski kupuję za 4,5 tys. złotych polskich część w Ż- Pąkach od Teodora Żmijewskiego, który był synem Adama dicti Sąpol i Barbary z Borzuchowskich. Zembrzuski w gotowiźnie zapłacił jedynie 1,5 tys., ponieważ część ziemi została oddana zastawnikowi Romualdowi Żmijewskiemu ze Żmijewa- Pąk". [pisałem o tym w „Kalendarium” - wpis z 29 stycznia 2017].

W 1832 roku występuje Romuald Żmijewski piszący się ze Skarżynka pod Ciechanowem - odbiera spadek po zmarłej bezpotomnie Eleonorze Pniewskiej [czy to siostra jego żony?] oraz czyni zapis żonie Małgorzacie z Pniewskich, a już w 1848 roku występuje jako dziedzic folwarku w Kozicach.

Wspomnieć wypada o jego synu Pawle Marcinie Żmijewskim, który w 1848 rok występuje jako posesor dzierżawny probostwa w Stupsku i jest tam zamieszkały, a w kolejnych latach [1852] jako posesor Pniewa Czeruch.

 

1. Romuald Żmijewski (*1789) x1816 Ciechanów – Małgorzata Pniewska ze wsi Ropele

1.1. Paweł Szymon (*/+1817 Żmijewo Pąki)

1.2. Julianna (*1818 Żmijewo Pąki)

1.3. Bartłomiej (*1820 Żmijewo Pąki)

1.4. Paweł Marcin (*1822 Żmijewo Pąki) x1848 Mława – Franciszka Aleksandra Bogó[u]rska

1.4.1. Ludwika Zuzanna (*1852 Pniewo Czeruchy) x1872 Daniszewo - Franciszek Kocięcki

1.4.2. Konstancja (*1856 Grzybowo)

1.4.3. Emilia (*1857 Grzybowo)

1.4.4. Konstanty (*1857 Grzybowo)

1.4.5. Tekla (*1864 Wyszyny)

1.4.6. Helena (*1867 Wyszyny +1868 Wyszyny)

1.4.7. Bronisław x1876 Wieczfnia Kościelna – Małgorzata Wieczfińska z Kosińskich

1.5. Antoni (*1825 Skarżynko)

1.6. Józef x1849 Rościszewo - Julianna Rzeszotarska

1.7. Michał x1859 Ligowo – Franciszka Osowska

Odręczny podpis Romualda Żmijewskiego z 1832 roku
Odręczny podpis Romualda Żmijewskiego z 1832 roku

24 listopada 2019

Dedykacja Józefa Ignacego Kraszewskiego
Dedykacja Józefa Ignacego Kraszewskiego

Józef Ignacy Kraszewski w powieści „Boleszczyce” ukazuje początki rodu Boleściców sięgające XI wieku. Nie jest to li tylko fantazja twórcy ale jak to bywa u tego autora, to historia opowiadana w oparciu o zachowane materiały źródłowe. Książka „Boleszczyce” przedstawia losy królewskiej drużyny Jastrzębców – wywodzących się z Jakuszowic, a służących przy królu Bolesławie Szczodrym [Śmiałym]. Jak niesie legenda, rycerze Ci w 1079 roku wzięli czynny udział w zabójstwie biskupa krakowskiego Stanisława, a następnie wraz z królem i jego rodziną opuścili kraj udając się na Węgry. Po latach powrócili z małżonką króla Bolesława i jego dzieckiem Mieszkiem. Miało to miejsce w 1084 roku, wtedy to otrzymali od panującego w kraju księcia Władysława Hermana [brata Bolesława] przywilej przywracający im dobre imię oraz wszystkie dobra nieruchome, które za zbrodnię popełnioną na św. Stanisławie - na rzecz skarbu zostały im zajęte. Ich imiona to: Borziwoy, Sbilithus, Dobrogostius, Paulus, Zema, Odolan, Andreas i inni. Ród Jastrzębców respektował królewski przywilej, jednak za bark posłuchu starszyźnie pozbawił ich swego zawołania: „… zwijcież się Boleszczycami, nie Jastrzębcami, gdyście Bolesława przenieśli nad ród własny! Nie zapieramy się was, a pamięć tego, co się stało, niech zawołanie Wasze zachowa po wiek wieków…”. Ostatecznie, rycerze wraz ze swym ojcem Mszczujem [Mstae], opuścili rodowe Jakuszowice w Małopolsce i udali się na Mazowsze w okolice Płocka dając początek mazowieckim Boleścicom!

Jan Matejko, "Zabójstwo św. Stanisława" [Wikipedia, domena publiczna]
Jan Matejko, "Zabójstwo św. Stanisława" [Wikipedia, domena publiczna]

8 grudnia 2019

Pan Paweł napisał na kontakt serwisu „Genealogia Żmijewskich ze Żmijewa”: „…jestem praprawnukiem Stefanii Żmijewskiej-Ostrowskiej (1872-1939) urodzonej w Wyszynach Kościelnych ...”. Postanowiłem przyjrzeć się tej gałęzi Żmijewskich. W dość krótkim czasie udało mi się zestawić i zweryfikować genealogię jego 2xprababki – rozszerzając ją o kolejne trzy pokolenia w przeszłość!

1. Teodor Żmijewski x Marianna Leśniewska

1.1. Łukasz Żmijewski (+1783 Gaje)
1.1.1.  Jakub Żmijewski (*1739 +1803 Gaje) x Marianna Olszewska
1.1.1.1. Jan Żmijewski (*1767 + ok 1828) & Konstancja Krośnicka-Żmijewska (*1775 +1845)
1.1.1.1.1. Marianna (*1806 Gaje)
1.1.1.1.2. Franciszek (*1808 Gaje)
1.1.1.1.3. Leon Żmijewski (*09.04.1813 Żmijewo Kościelne +1879 Pąki) & Teofila Miłkowska-Żmijewska (*1813 Pawłowo Kościelne +1876) [ślub 20.01.1837 Żmijewo Kościelne]
1.1.1.1.3.1. Tomasz Żmijewski (*30.11.1846 Gaje) & Marianna Józefowicz-Żmijewska (*1854 +1882); Jak pisze Pan Paweł - "Marianna zmarła przy porodzie syna Władysława, a dziewczynki przypuszczam że dorastały w zakonnym sierocińcu w Płocku) z tego związku pochodzi praprababcia Pana Pawła - Stefania. W 1884 roku drugą żoną Tomasza została  wdowa Józefa Osińska ur. w 1834 roku w Jeżewie [I związek z Andrzejem Szałeckim - ślub 1858 w parafii Kurowo]". Jak przypuszcza Pan Paweł: „… Można zatem podejrzewać że Tomasz od urodzenia do mniej więcej 1875 roku żył w Żmijewie. Potem przeprowadził się z pierwszą żoną do Płocka a od 1884 roku znowu wrócił na wieś do Kurowa. Tyle tylko że nigdzie nie ma śladów po aktach zgonów Tomasza i jego partnerek …”.
1.1.1.1.3.1.1. Stefania Żmijewska-Ostrowska (*11.08.1872 Wyszyny Kościelne + ok. 1939 Warszawa) & Marian Józef Ostrowski h. Nieczuja (*1868 Kalwaria Litewska + 02.02.1940 Warszawa) [ślub 30.05.1893 Płock]
1.1.1.1.1.3.1.2. Franciszka Józefa Żmijewska (*1879 Płock + ?)
1.1.1.1.1.3.1.3. Władysław Żmijewski (*1882 Płock + ?)
1.1.1.1.4. Paweł (Gaje) x1840 Agnieszka Kamińska
1.1.1.2. Piotr (*1757 Gaje)
Jak podaje dalej Pan Paweł - prapradziadowie „… Marian i Stefania (ze Żmijewskich) mieli szóstkę dzieci urodzonych w latach 1893 - 1905. Od 1896 roku mieszkali pod różnymi adresami w Warszawie. Najdłużej na Matejki 10/7 (30 metrów od Sejmu). Ciekawostka ! W 1896 roku rodzą się im bliźniaczki które: zostają ochrzczone w dwóch różnych kościołach w Warszawie (Wola i Praga), w 1918 roku wychodzą za mąż [różne daty i mężowie ale ten sam kościół w Warszawie] oraz tego samego dnia zostają matkami  [13.01.1922]. W załączeniu fotografia praprababci Stefanii oraz jej męża. Zdjęcia datowane na 1932 rok. [Stefania] zmarła około 1939 roku w Warszawie i jest pochowana na Starych Powązkach 31WP/3/13. Razem ze swoimi dwoma synami, synową i jej siostrami. Mąż Marian Ostrowski i reszta dzieci są pochowani na Cmentarzu Bródnowskim w sektorze 25D …”.
Panie Pawle, dziękuję za przesłane materiały do publikacji!

21 grudnia 2019

Informuję, że w grudniu zmienił się adres serwisu „Genealogia Żmijewskich ze Żmijewa”! Obecnie, przez krótki czas, funkcjonuje nadal stary adres, ale już teraz warto zapamiętać i posługiwać się nowym, tj.: https://zmijewscy.jimdofree.com